Wildscreen PANDA AWARDS

Celebrating the Best in Natural World Storytelling

Since 1982

The globally acclaimed Panda Awards, the ‘Green Oscars’ of the international wildlife film and TV industry, have sat at the heart of the Wildscreen Festival since 1982. They celebrate the very best in the natural world storytelling craft, and remain the highest honour in the industry.

The awards consist of 15 craft and specialist categories and 16 awards including our coveted Golden Panda for best overall production. In 2022, Wildscreen welcomed back the Behaviour, Impact and On-Screen Talent Awards as well as creating a standalone Sustainability Award to further our commitment to protecting our natural world as an industry.

  • Behaviour
  • Cinematography
  • Editing
  • Emerging Talent
  • Impact
  • Music
  • On-Screen Talent
  • Photo Story (& Emerging Talent Photo Story)
  • Producer / Director
  • Production Team
  • Scripted Narrative
  • Series
  • Sound
  • Sustainability

The 2022 Panda Award nominees will be announced mid-August. Winner will be announced at the Panda Awards Ceremony on Thursday 13 October 2022.

Panda Award Ceremony and After Party tickets are sold separately, so make sure to purchase your tickets as well as your pass if you’d like to celebrate with us on the big night!

Nominees

Congratulations to the outstanding productions nominated for the 2022 Panda Awards and in the running to receive a coveted bronze Wildscreen Panda.

Out of the 700+ submissions from 38 countries, these final 25 shorts, features and series shone the brightest, featured the very best craft and surprised our jury with their achievements.

One of the following productions will go on to receive the gold-enveloped trophy, the Golden Panda at the Awards Ceremony on 13 October.

Behaviour Award

My Garden of a Thousand Bees

Passion Planet, The WNET Group, HHMI Tangled Bank Studios in association with Ammonite Films

United Kingdom

The Green Planet: Desert Worlds

BBC Studios, PBS, bilibili, ZDF, China Media Group CCTV9, France Televisions & The Open University

United Kingdom

Tiny World – Island

Plimsoll Productions

United Kingdom

Films at 59 Cinematography Award

Dynasties II: Puma

BBC Studios NHU

Key Cinematography Credit(s): John Shier

United Kingdom

Polar Bear

Silverback Films

United Kingdom

The Green Planet: Tropical Worlds

BBC Studios, PBS, bilibili, ZDF, China Media Group CCTV9, France Televisions & The Open University

Key Cinematography Credit(s): Tim Shepherd, Oliver Mueller, Todd Kewley, James Aldred, John Brown, Sam Lewis, Chris Field, Eric Huyton, Andrew Lawrence

United Kingdom

Editing Award

My Garden of a Thousand Bees

Passion Planet, The WNET Group, HHMI Tangled Bank Studios in association with Ammonite Films

Key Editor(s): Steve White

United Kingdom

Patrick and the Whale

Terra Mater Studios

Key Editor(s): Mark Fletcher

Austria

Penguin Town: Learning to Fly 

Netflix, Red Rock Films, Red Rock Films International

Key Editor(s): Kevin Chapados, John Freeburn

South Africa

Emerging Talent Award

Mattia Cialoni

For the film My Neighbour is a Bear University of the West of England

United Kingdom

Conor Ferris

For the film Seabird National Film and Television School

United Kingdom

Lior Kestenberg

For the film Snakes & Ladders University of the West of England

United Kingdom, Israel

Save our Seas Foundation Impact Award

Bears About the House

BBC Studios Natural History Unit

United Kingdom

Path of the Panther

Grizzly Creek Films, Wildpath, Common Pictures

United States

Tiger 24

W Films, The Tiger Fund

United States

Music Award

Nature’s Networks

A TERRA MATER  FACTUAL STUDIOS PRODUCTION

Key Credit(s) for Music: Joerg Magnus Pfeil, Siggi Mueller

Austria

The Bastard King

Terra Mater Studios, Bonne Pioche, Shibumi Films

Key Credit(s) for Music: Laurent Garnier, Pierre LeFeuvre

Austria, Germany, France

The Green Planet: Water Worlds

BBC Studios, PBS, bilibili, ZDF, China Media Group CCTV9, France Televisions & The Open University

Key Credit(s) for Music: Benji, Merrison, Will Slater

United Kingdom

UWE On-Screen Talent Award

Aaron Gekoski

In Eyes of the Orangutan

A TERRA MATER FACTUAL STUDIOS / CHRIS SCARFFE FILM AND PHOTOGRAPHY production

Austria

Jack Harries

In Seat at the Table: How The Climate Crisis Affects Us All

Studio Silverback

United Kingdom

Warren Pereira

In Tiger 24

W Films, The Tiger Fund

United States

Photo Story Award

Fighting the Heat

Photographer: Doug Gimesy

Australia

Historical Rescue of Caimans in Pantanal

Photographer: Fernando Jara Faciole

Brazil

Planktonium

Photographer: Jan van Ijken

Netherlands

Producer/Director Award

David Allen, Martin Dohrn and Gaby Bastyra

For the film My Garden of a Thousand Bees

Passion Planet, The WNET Group, HHMI Tangled Bank Studios in association with Ammonite Films

United Kingdom

Mark Fletcher, Walter Köhler and Wolfgang Knöpfler

For the film Patrick and the Whale Terra Mater Studios

Austria

Elisabeth Oakham

For the episode The Green Planet: Human Worlds

BBC Studios, PBS, bilibili, ZDF, China Media Group CCTV9, France Televisions & The Open University

United Kingdom

Off The Fence Production Team Award

Patagonia – Life on the Edge of the World

Plimsoll Productions Team: Martha Holmes, James Smith, Linda Stephens, Kate Laurie, David Hayes, Rene Araneda, Kevin Zaouali, Rob Wootton, Nick Smith-Baker, Adrian Seymour, Linda Dale, Claire Beirne, Laura Jones, Zoe Strasman, Josie Taylor, Kayleigh Mann, Coli Whelan, Tessa Chan, Ceci Vargas, Sara Montoya, Tom Colvile, Ignacio Walker, Kendra Ivelic.

United Kingdom

Path of the Panther

Grizzly Creek Films, Wildpath, Common Pictures

Production Team: Eric Bendick, Carlton Ward Jr., Tori Linder, Thomas Winston, Jeff Reed, Malia Byrtus, Danny Schmidt, Dawson Dunning, Rick Smith, Katie Bryden, Andrew Harrison Brown, Scott Sterling, Ashley Siana, Alex Freeze, Kevin Matley, Brian Eimer, Lauren Yoho, George McKenzie Jr.

United States

Springwatch 2020

BBC Studios Natural History Unit ‘The Watches Production Team’ including; Rebecca Candy, Helen Wallbank, Lee Rich, Matthew Andrews, Ben Harris, Laura Howard, Laura Whitley, Rosemary Edwards, Joanna Brame, Mark Flowers

United Kingdom

Scripted Narrative Award

My Garden of a Thousand Bees

Passion Planet, The WNET Group, HHMI Tangled Bank Studios in association with Ammonite Films

Key Scriptwriter(s): David Allen, Martin Dohrn

United Kingdom

Penguin Town: Hot and Bothered 

Netflix, Red Rock Films, Red Rock Films International

Key Scriptwriter(s): Andy Mitchell

South Africa

Pumas: Legends of the Ice Mountains- Episode 2: Rebirth

A TERRA MATER FACTUAL STUDIOS, WILDLIFE FILMS production

Key Scriptwriter(s): Dereck Joubert

Austria

Terra Mater Studios Series Award

Mediterranean: Life Under Siege

Boreales

France

Patagonia – Life on the Edge of the World

Plimsoll Productions

United Kingdom

Penguin Town

Netflix, Red Rock Films, Red Rock Films International

South Africa

The Green Planet

BBC Studios, PBS, bilibili, ZDF, China Media Group CCTV9, France Televisions & The Open University

United Kingdom

Films at 59 Sound Award

My Garden of a Thousand Bees

Passion Planet, The WNET Group, HHMI Tangled Bank Studios in association with Ammonite Films

Key Sound Credit(s): Jonny Crew, Paul Ackerman, Hannah Gregory

  United Kingdom

Patrick and the Whale

Terra Mater Studios

Key Credit(s) for Sound: Bernhard Zorzi, Michael Plöderl

Austria

Welcome to Earth: The Silent Roar

Nutopia

Key Credit(s) for Sound: Sam Castleton, Tom Foster, Jay Price, Phil Bax, Sean Millar, Parker Brown

United Kingdom

Aurum Sustainability Award

Springwatch 2021

BBC Studios Natural History Unit

United Kingdom

Surviving Paradise: A Family Tale

Netflix, Wild Space Productions, Natural History Film Unit Botswana and Freeborne Media

United Kingdom

SURVIVORS: Rediscovering the Short-Tailed Rain Crayfish

Bookend Trust / Bookend Enterprises Pty. Ltd

Australia

Jury

Wildscreen has assembled industry experts across all crafts, fields and countries to help select the very best productions of the past two years.

We would like to thank our dedicated jury members for their time, expertise and careful consideration!

Ruth Berry (Chair of Nomination Jury)

"This year’s diversity of subject matter and film makers brought 700 entries from 38 countries. Covid continued to bring us closer to our own backyards, inspiring intimate storytelling experiences and some brave experiments... Judging hundreds of films and discussing their merits is challenging and time consuming. But judges unanimously agreed that it was a wonderful experience. "

Nomination Jury

Alex Tate

Head of Development, True to Nature

Andres Sehinkman

Director, Planta Alta

Aner Etxebarria Moral

Conservation and Anthropology Filmmaker

Ashwika Kapur

Director/Producer

Axel Drioli

Director/ Wildlife Sound Recordist, Sounding Wild

Barnaby Taylor

Composer, Barnaby Taylor Music Ltd. 

Candice Odgers

Editor/Producer, Think Lemonade Productions

Caroline Brett

Producer/Director/Writer, Shake the Tree Productions

Chris Scarffe

Director, Chris Scarffe Film & Photography Ltd

Ester De Roij

Shooting AP, BBC

Faith Musembi

Producer Director, Wildstar Films Ltd.

Georg Michael Fischer

Film Editor 

Hana Canter

COO, Wild Space Productions

Helen Wallbank

Production Manager, BBC Studios

Ivo Filatsch

Executive Producer, Terra Mater Studios

Jamie McPherson

Director of Photography

Jo Avery

João Paulo Krajewski

DOP, Natural History Brazil

Jolene Gallet

Production Manager

Jonny Gunton

Kat Gomero

Associate Video Producer, WCS

Laura Harris

Head of Development, BBC Studios NHU

Max Phillips

Commercial Operations Lead, Ecologi

Mel Rodrigues

Founder, Gritty Talent

Norio Matsumura

Producer, NHK Enterprises

Robert Hicks

Composer

Roger Webb

Executive Producer, BBC Studios NHU

Rosemary Edwards

Executive Producer, BBC Studios

Roser Canela-Mas

Sustainability Consultant for Film & TV

Rosie Thomas

Producer/Director, BBC Studios

Rutendo Shackleton

Natural History Presenter

Sabrina Scollan

Development Producer, True to Nature

Sarah Bright

Editor and DIT, Co-Founder at Cunning Media

Surane Weerasinghe

Digital Producer, Love Nature, Blue Ant Media

Photo Jury

Assembled to select the very best natural world stories for the Photo Story Award, our Photo Jury of esteemed experts spans across three continents and boasts award-winning photographers, head curators and visual narrative specialists. Thank you to our Photo Jury for selecting our incredible Photo Story Nominees!

Kaitlin Yarnall

(Photo Jury Chair) Chief Storytelling Officer, National Geographic Society

Azu Nwagbogu

Director, African Artists’ Foundation, LagosPhoto Festival, Artbase Africa

 

Ami Vitale

Photographer, National Geographic, Nikon

Laurent Ballesta

Photographer, Co-Creator,  Andromède Océanologie

Panda Awards Sponsors

Drinks Reception Sponsor

Official Music Partner of the Panda Awards After Party